Kriza energjetike: Gjermania zgjat jetëgjatësinë e qymyrit dhe energjisë bërthamore

Më të rejat

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka thënë se do të zgjasë funksionimin e tre termocentraleve të fundit bërthamore të Gjermanisë, në atë që është përshkruar si një mospërfillje ndaj të Gjelbërve në qeverinë e tij të koalicionit. Në sfondin e një krize të paprecedentë energjetike, qeveria deri më tani kishte rënë dakord të mbante vetëm dy nga tre termocentralet përtej fundit të vitit 2022, datë e planifikuar fillimisht për një ndërprerje bërthamore.

Një letër nga Scholz drejtuar qeverisë i kërkon ministrive të ekonomisë, mjedisit dhe financave që të vendosin kuadrin ligjor për të mbajtur funksionalë tre termocentralet bërthamore të vendit — Isar 2, Neckar-westheim 2 dhe Emsland, deri më 15 prill 2023. Kancelari më në fund lëvizi të hënën ndërsa ekonomia më e madhe e Evropës përpiqet urgjentisht të reduktojë varësinë e saj nga importet ruse të energjisë, veçanërisht gazit. Energjia bërthamore prodhon aktualisht 6% të energjisë elektrike neto të Gjermanisë. Ministri i Drejtësisë Marco Buschmann dhe Ministri i Financave Christian Lindner i FDP-së e përshëndetën vendimin e Scholz në Twitter si “mendje të shëndoshë” dhe në “interes jetik” të vendit. Por vendimi është një goditje e mëtejshme për ministrin e gjelbër të ekonomisë gjermane Robert Habeck, fërkimi i të cilit me Lindner po bëhet gjithnjë e më i dukshëm.

Tabloidi Bild tha se vendimi i Scholz ishte një “shuplakë në fytyrë” për Habeck, megjithëse ministrja e Mjedisit Steffi Lemke gjithashtu nga të Gjelbërit, tha se ishte një pengesë e thjeshtë për largimin e fazës bërthamore. Ajo shkroi në Twitter duke thënë se nuk do të kishte “zgjatje të jetës” së bimëve përtej mesit të prillit. Nga ana tjetër Greenpeace e quajti vendimin e Scholz “të papërgjegjshëm”. “Zgjatja e jetëgjatësisë së termocentraleve bërthamore na ekspozon të gjithëve ndaj një rreziku të paarsyetueshëm”, tha drejtori ekzekutiv i Greenpeace në Gjermani, Martin Kaiser.

Fillimisht, Gjermania, ku një pjesë e madhe e popullsisë është armiqësore ndaj energjisë bërthamore, planifikoi të mbyllë tre reaktorët e saj të fundit bërthamorë që operojnë në fund të vitit 2022. Por qeveria e Olaf Scholz e ndryshoi këtë vendim pas pushtimit rus të Ukrainës dhe vendosi në shtator të zgjasë dy nga tre termocentralet e mbetura deri në pranverën e vitit 2023, duke fajësuar Francën për rrjetin e saj të dobët të energjisë. Njëzet nga 56 reaktorët në Francë janë jashtë funksionit për shkak të problemeve të mirëmbajtjes ose korrozionit. Firma shtetërore franceze e energjisë EDF ka premtuar se do t’i rifillojë ato gradualisht deri në shkurt 2023.

Liberalët gjermanë do të donin të shkonin më tej se pranvera e 2023 dhe t’i mbanin tre termocentralet në funksion më gjatë, ndërsa të Gjelbrit janë historikisht thellësisht anti-bërthamorë. E përballur me kërcënimin e mungesës së energjisë këtë dimër, qeveria gjermane ka vendosur tashmë të rrisë përdorimin e qymyrit. Funksionimi i disa termocentraleve me qymyr po zgjatet deri në pranverën e vitit 2024, edhe pse i ka vendosur vetes objektivin e braktisjes së përdorimit të qymyrit deri në vitin 2030.

Orari për heqjen e energjisë bërthamore u vendos nga Angela Merkel pas katastrofës së Fukushimës në Japoni në 2011./BBGreen

Burimi & foto: Euronews/AFP

Leave a Reply