Japonia do të lëshojë ujëra toksik në det

Më të rejat

Fatkeqësia bërthamore e Fukushimës.

Japonia do të lëshojë ujë të trajtuar radioaktiv nga uzina bërthamore e shkatërruar Fukushima në det, thonë raportet e mediave.

Grupet mjedisore dhe të peshkimit e kundërshtojnë idenë, por shumë shkencëtarë thonë se rreziku që ajo do të paraqiste është i ulët.

Qeveria thotë se nuk është marrë asnjë vendim përfundimtar. Lirimi i më shumë se një milion tonë ujë, i cili është filtruar për të zvogëluar radioaktivitetin, do të fillonte në 2022 sipas mediave japoneze duke përfshirë të përditshmet kombëtare Nikkei dhe Yomiuri Shimbun.

Uji do të hollohej brenda uzinës para se të lëshohej kështu që është 40 herë më pak i përqendruar, tha Yomiuri Shimbun, me të gjithë procesin që zgjati 30 vjet. Një vendim zyrtar mund të dalë në fund të këtij muaji, tha agjencia e lajmeve Kyodo.

Është rritur urgjenca se çfarë të bëhet me ujin pasi hapësira për të ruajtur lëngun që përfshin ujërat nëntokësore dhe shiun që depërtojnë çdo ditë në impiant po mbaron.

Grupet mjedisore kanë shprehur prej kohësh kundërshtimin e tyre për lëshimin e ujit në oqean. Dhe grupet e peshkimit kanë argumentuar kundër tij, duke thënë se konsumatorët do të refuzojnë të blejnë prodhime nga rajoni.

Sidoqoftë, disa shkencëtarë thonë se uji do të hollohej shpejt në pafundësinë e Oqeanit Paqësor, dhe se tritiumi paraqet një rrezik të ulët për shëndetin e njerëzve dhe kafshëve. /bbgreenkosova./

Burimi: bbcnews.com

Leave a Reply